Wskazówki jak pływać szybciej: Przewodnik po udanych zawodach pływackich

W świecie pływania wyczynowego nie da się ukryć swojej szybkości w wodzie. Albo się ją ma, albo nie, a o tym, kto wyjdzie na prowadzenie, decyduje wiele czynników. Kiedy stajesz do walki z innymi pływakami z całego świata, posiadanie przewagi - nawet najmniejszej - może zrobić różnicę. Chociaż ćwiczenia, rozciąganie i solidna rozgrzewka są ważne w każdej aktywności, w której biorą udział mięśnie, rozluźnienie nie pomoże ci, jeśli twoja strategia na wyścig nie jest dopracowana. Zawodowi pływacy muszą umieć zrównoważyć technikę z siłą i zwinnością, aby zapewnić sobie przewagę nad konkurencją.

Oto kilka wskazówek, jak pływać szybciej:

Rozwijaj technikę oddychania

Oddychanie może wydawać się niewielką częścią pływania, ale pomijanie jego znaczenia to duży błąd. Niezależnie od tego, czy oddychasz co trzy pociągnięcia, czy co każde, osiągniesz lepsze wyniki, jeśli znajdziesz rytm, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Zanim rozpoczniesz pierwsze okrążenie w basenie, poświęć kilka chwil na skupienie się na oddechu. Rób to w zwolnionym tempie, licząc każdy oddech na głos w głowie. Brzmi to prosto, ale dzięki temu Twoje ciało nauczy się odnajdywać rytm, który pomoże Ci lepiej pływać. Nawet jeśli w dniu wyścigu nie będziesz doskonały, będziesz o wiele lepszy, ponieważ dałeś sobie szansę na skupienie się na czymś innym niż ból czy zmęczenie.

Wybierz rytm odpowiedni dla siebie

Jeśli jesteś początkujący w pływaniu wyczynowym, prawdopodobnie słyszałeś, że posiadanie metronomu w wodzie może być wielką zaletą. To prawda, ale zasada jest taka, że nie możesz mieć go w ręku. Pływanie z metronomem na nodze lub z tyłu kostiumu jest całkowicie legalne. Problem polega jednak na tym, że znalezienie metronomu, który można wybijać rękami, może być trudne. Zamiast tego użyj wcześniej nagranego dźwięku metronomu z aplikacji w telefonie. Upewnij się, że masz ustawioną prędkość, która jest wygodna dla Twojego pociągnięcia i pozwala Ci znaleźć rytm, który pozwala Ci uzyskać jak najwięcej z każdego pociągnięcia. Niektórzy pływacy wolą muzykę, więc telefon z wodoodpornym etui pozwoli Ci utrzymać głośność na tyle dużą, by zagłuszyć hałas w basenie.